KEYENCE LR-TB2000C Laser Distance Sensor 2m New
★★★★☆ 4.0 93 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by shimf.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
KEYENCE LR-TB2000C Laser Distance Sensor 2m NewSpecifications:Model: LR-TB2000CType: Cable with connector M12Detectable distance: 60 to 2000 mm 2.36" to 78.74"*1Spot diameter: Approx. ø4 mm ø0.16"Light source:1. Type: Red laser (660 nm)2. Laser class: Class 2 laser product (IEC60825-1,FDA (CDRH) Part1040.10*2)Mutual interference prevention function: 4 units (when using the interference prevention function)Timer: OFF/OFF delay/ON delay/One-shotResponse time: 1 ms/10 ms/25 ms/100 ms/1000 ms selectableI/O:1. Control output: NPN open collector/PNP open collector selectable 30 VDC or less, 50 mA or less, residual voltage: 2 V or less, N.O./N.C. selectable *3*42. Analog output: -Protection circuit: Protection against reverse power connection, power supply surges, output overcurrent, reverse output connection, and output surgePower voltage: 20 to 30 VDC, including 10% ripple (P-P), Class 2 or LPSCurrent consumption: 45 mA or less (without load)*5Environmental resistance:1.Enclosure rating: IP65/IP67 (IEC60529)2. Ambient light: Incandescent lamp/Sunlight: 10,0000 lux or less3. Ambient temperature: -20 to +55 °C -4 to 131 °F (No freezing)4. Relative humidity: 35 to 85 % RH (No condensation)5. Vibration resistance: 10 to 55 Hz, Double amplitude 1.5 mm 0.06", 2 hours in each of the X, Y, and Z directions5. Shock resistance: 1,000 m/s2, 6 times in each of the X, Y, and Z directionsMaterial: Case: Zinc die cast (Nickel chrome plating), Indicator cover and buttons: PES, Lens cover and display: PMMA (scratch-resistant coating specifications), Cable bushing: PBT, Cable: PVC, M12 connector: TPE, PBT, Nickel-plated brassAccompanying items: Instruction manual, Laser warning and explanation labelsWeight: Approx. 85 g
  • Model: LR-TB2000C
  • Type: Cable with connector M12
  • Detectable distance: 60 to 2000 mm 2.36" to 78.74"*1
  • Spot diameter: Approx. ø4 mm ø0.16"
  • Type: Red laser (660 nm)
UPC 751753844105
Item Weight 85 Grams
Manufacturer Vanky Industry
Material Type zinc
Included Components No
Batteries are Included No
Water Resistance Level Waterproof
Manufacturer Part Number LR-TB2000C
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
93 ratings | 38 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (70)
4 stars
8% (7)
3 stars
4% (4)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (10)