Outdoor Post Lights Hard Wired, 11" Column Light AC100-240V, Waterproof Modern Pillar Lights, 3000K Fence Deck LED Light Landscape Lighting Fixture Electric Lamp for Patio Garden Gate Posts
★★★★★ 4.5 92 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by shimf.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Hardwired for Stability: This is a non-solar pillar light with a 6" high-voltage wire; connects directly to AC100–240V for uninterrupted lighting; includes mounting accessories and a manual for quick installation
  • Warm & Inviting Glow: Equipped with a 7W LED, this light emits 630LM of 3000K warm white lighting, illuminating 32.3–53.8 ft²; ideal for cozy outdoor post lights along walkways or entryways
Color Gray
Shape Round
Voltage 120 Volts (AC)
Wattage 7 watts
Room Type Garden
Brand Name MVBT
Brightness 630 Lumen
Efficiency 90 lm/W
Model Name outdoor post light
Style Name Modern
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 4.4 Pounds
Light Color warm yellow
Shade Color white
Switch Type Toggle
Finish Types Powder Coated
Fixture Type Non Removable
Light Source LED
Manufacturer MVBT
Model Number C3008E-W28
Power Source Corded Electric
Material Type PE, Stainless Steel
Mounting Type Post Mount
Warranty Type Limited
Control Method Push Button
Item Type Name outdoor post light
Shade Material PE
Controller Type Push Button
Lighting Method LED
Number of Items 1
Installation Type Flush Mount
Required Assembly No
Light Fixture Form Path
Included Components Instruction Manual, Mounting Hardware
Indoor Outdoor Usage Outdoor
Water Resistance Level Waterproof
Number of Light Sources 1
Item Dimensions L x W x H 11"L x 11"W x 5.7"H
Specific Uses For Product Deck, Fence, Garden, Patio, Yard
Manufacturer Warranty Description 1 year.
Other Special Features of the Product Waterproof
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
92 ratings | 38 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (76)
4 stars
4% (4)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (9)